Wraz z rozwijaniem się nowych technologii pojawia się coraz większa ilość innowacyjnych pomysłów, które odpowiednio skalowane mogą zmienić rzeczywistość. Któż nie słyszał historii o Windowsie czy Amazonie, które z małych firm tworzonych w przysłowiowym „garażu” osiągnęły status gigantów działających na rynkach światowych. Coraz częściej słyszy się o osobach zakładających własny startup. Warto zaznaczyć, że jeśli chodzi o startup definicja jest całkiem prosta. To młode, innowacyjne przedsiębiorstwo, które charakteryzuje się głównie korzystaniem z nowych technologii i modelu biznesowego podatnego na skalowanie. Startupy działają często w warunkach wysokiego ryzyka i są nastawione na szybki i ambitny zysk. Niestety, nie każdy pomysł to gwarancja milionowych obrotów i stworzenia światowej marki. Poniżej znajduje się 5 przykładów firm, które uchroniły się przed fiaskiem i osiągnęły lub osiągają szybki sukces na rynku.
1. Booksy
Booksy to platforma do umawiania wizyt na usługi fryzjerskie, barberskie, kosmetyczne i wiele innych. Prosta forma rezerwacji zrzeszyła ogromne ilości salonów i klientów, gdyż obecnie ponad milion umówień miesięcznie odbywa się właśnie za pomocą aplikacji. Startup (https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/poradniki/startup-co-kryje-sie-pod-ta-nazwa) został zintegrowany z portalami takimi jak Facebook. Instagram i Google, co pozwala jeszcze sprawniej pozyskiwać nowych klientów.
2. Xoxo Wifi
Połączenia międzynarodowe lub roaming poza strefą Unii Europejskiej to nadal bardzo kosztowna sprawa. Stawki za połączenia z Turcji to nawet 10 zł za minutę, a im dalej, tym drożej. Naprzeciw wychodzi polski startup, który stworzył urządzenie łączące się z najbliższym i najmocniejszym pod względem siły sygnału dostawcą internetu. Koszta są dużo mniejsze niż przy korzystaniu z własnego operatora, ponieważ Xoxo posiada preferencyjne umowy znacząco ograniczające opłaty. Ponadto firma pracuje nad stworzeniem i wdrożeniem maszyn vendingowych z wbudowanymi mobilnymi routerami.
3. Genomtec
To startup z dziedziny medycyny, który zajmuje się tworzeniem urządzenia, za pomocą którego w przeciągu 20 minut można wykryć bakterie i wirusy. Korzystanie z automatu jest bardzo proste, albowiem wystarczy nanieść materiał biologiczny na kartę reakcyjną, wprowadzić ją do urządzeniu i po wspomnianych dwudziestu minutach wyniki będą wysłane mailem. Takie działanie ma na celu zmniejszenie kosztów i czasu potrzebnego do diagnozy chorób i zakażeń.
4. Boomerun
Firma tworzona z misją aktywizacji społeczeństwa i zachęcająca do ruszenia się z domu. Aplikacja liczy kroki, co samo w sobie nie jest innowacyjne, jednak nagradza użytkownika za przebyte kilometry i oferuje różnego rodzaju nagrody jak np. Abonament, zniżki na catering lub Iphone. Firma zarabia na współpracy z przedsiębiorstwami, które płacą abonament za dostęp do aplikacji. Ponadto startupem zainteresował się NFZ i firmy ubezpieczeniowe. Pomysł na nagradzanie kroków wpisuje się w trend zdrowego trybu życia.
5. Cux.io
To narzędzie analityczne korzystające z uczenia maszynowego. Zajmuje się śledzeniem ruchu użytkowników na portalach internetowych tworząc bardzo dokładną „ścieżkę”, po której porusza się przeglądający. Nałożenie wspomnianych ścieżek od wielu osób pozwala odnaleźć wady i miejsca, które negatywnie wpływają na chęć poruszania się po stronie.W konsekwencji to rozwiązanie ma zwiększyć konwersje, dzięki ustaleniu które ścieżki prowadzą do sprzedaży konkretnych produktów, a które nie.