Warto mieć świadomość, że pistolet do kleju na gorąco jest narzędziem, które można bez żadnego problemu wykorzystać nie tylko od drobnych prac naprawczych, ale również zdecydowanie większych. Produkt doskonale zda egzamin w klejeniu różnego rodzaju paneli podłogowych. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak wygląda budowa pistoletu do kleju na gorąco.
Działanie pistoletu
W zasobniku omawianego produktu należy umieścić klej w sztyfcie. Następnie wkład będzie nie tylko i wyłącznie rozgrzewany przez urządzenie, ale również przemieniony w płynną masę. W kolejnym etapie masa dostanie się do dyszy i zostanie przez użytkownika wyciśnięta na element, który ten planuje naprawić.
Godny uwagi jest fakt, że klej po nałożeniu stwardnieje w ciągu zaledwie kilku sekund. Stworzy się tym samym mocna oraz trwała spoina. Bardzo istotne znaczenie ma fakt, aby jeszcze przed przystąpieniem do prac wyregulować temperaturę pistoletu do rodzaju materiału, który będzie klejony.
Pistolet do klejenia na gorąco – jak jest zbudowany?
Warto mieć świadomość, że omawiane pistolety do kleju na gorąco są nie tylko nieduże, ale również lekkie. Praca z nimi powinna być dla użytkownika bardzo wygodna. Nie dojdzie bowiem do zmęczenia rąk.
Produkt składa się przede wszystkim z włącznika przeznaczonego również do regulowania prędkości klejenia. Z kolei z tyłu urządzenia umiejscowiony jest otwór, w który należy włożyć sztyfty klejące.
Ponadto w przedniej części można zauważyć dyszę z otworem, przez którą będzie wypływał roztopiony klej. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zdecydowana większość dostępnych na rynku pistoletów zostało wyposażonych w ruchomy pałąk lub podstawkę. Ich zadaniem jest bardzo bezpieczne odstawienie narzędzia w trakcie przerwy w trakcie klejenia.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w pistolet posiadający podstawkę, gdyż ma dodatkowo wmontowaną miseczkę, do której będą skapywać resztki kleju z wspomnianej wcześniej dyszy.
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiane pistolety są w zdecydowanej większości przypadków zasilane z sieci. Można również zaopatrzyć się w produkty akumulatorowe. Doskonale zdadzą egzamin, gdy konieczne jest przyklejenie określonego produktu poza domem. Ponadto zostały przez producenta wyposażone w stacje ładującą, która jednocześnie może pełnić funkcję podstawki.
Użytkownik może zatem bez żadnego problemu odstawić na nią pistolet do ładowania. Osoby, które mają w planach sklejenie materiałów tekstylnych, kartonu czy papieru muszą pamiętać, aby kleić przy znacznie niższej temperaturze.
Co jeszcze jest potrzebne do klejenia na gorąco?
Osoby, które są zainteresowane maksymalnym wykorzystaniem omawianego pistoletu do kleju na gorąco powinny zdecydować się na zaopatrzenie w dodatkowe dysze. Świetnym rozwiązaniem będzie zakup dysz o różnej średnicy otworu. Obecnie na rynku dostępne są także dysze potrójne, które pozwalają na naniesienie trzech równoległych pasm.