Co to jest klej termotopliwy? Tutaj znajdziesz więcej informacji

Być może nie każdy z nas miał okazję używać termotepliwych klejów przemysłowych, ale przeczytanie poniższego tekstu powinno przekonać nie zdecydowanych, że to doskonała i niezawodna pomoc w każdym domu. Za pomocą urządzeń do aplikowania tych topiących się w wysokich temperaturach spoiw możemy dokonać mniejszych i większych napraw oraz wykorzystać go w innych sytuacjach – możemy nim na przykład przykleić płytkę łazienkową lub podkleić tapetę, a także wykorzystać do samodzielnego tworzenia ozdób choinkowych. Poniżej garść najważniejszych informacji o termotopliwych klejach przemysłowych oraz o zasadach jego użytkowania.

Z czego składa się przemysłowy klej termotopliwy?

Główny składnik przemysłowych klejów termotopliwych to kopolimer etylenu i octanu winylu nazywany w skrócie EVA. Występują także inne rodzaje, które w swoim składzie mają poliuretany zwane PUR lub poliolefiny zwane PO. Większość spoiw topi się w temperaturach od 150 do 200 stopni Celsjusza, a do ich podgrzania używamy specjalnych urządzeń w formie pistoletu – aplikatora. Duży wybór profesjonalnych i niezawodnych modeli znajdziemy na stronach WWW między innymi firmy Buehnen Polska, a także innych producentów.
Do domowego lub sporadycznego użytku wykorzystujemy termotopliwe kleje przemysłowe w formie lasek, do których w przypadku wykonywania stroików czy florystyki dodawany jest czasem brokat. Te wykorzystywane w większych ilościach w zakładach stolarskich czy u producentów mebli występują w formie granulatu, który po podgrzaniu jest aplikowany za pomocą specjalnych węży na klejone powierzchnie. W zakładach produkcyjnych termotopliwe kleje przemysłowe łączą za sobą płyty MDF z elementami drewnianymi, plastikiem i tkaniną wykorzystując największą zaletę tego doskonałe spoiwa – za jego pomocą można połączyć praktycznie wszystko.

Zobacz również ᐅ  Jak znaleźć dobrego malarza?

Jak wykorzystać termotopliwy klej przemysłowy w domu?

Przede wszystkim należy zacząć od zakupu urządzenia, za pomocą którego będziemy mogli podgrzać nasz przemysłowy klej termotopliwy do pożądanej temperatury. Wybór jest bardzo duży, ale do domowego użytku proponujemy wybrać tani model sprawdzonego producenta jak Buehnen Polska, lub poradzić się sprzedawcy w sklepie z artykułami elektrycznymi. Oczywiście do sporadycznego użytku wystarczy nam nawet najtańsze urządzenie, które w markecie kupimy za kilkanaście złotych – warto jednak by taki pistolet miał chociaż lampkę informująca o tym, że spoiwo jest już gotowe do użycia. Za pomocą termotopliwego kleju przemysłowego możemy zreperować połamane drewniane meble i ozdoby, a także samodzielnie wykonać na przykład kwietnik czy ławkę do ogrodu. Podkleimy nim odchodzącą tapicerkę, czy ruszający się panel lub unieruchomimy wykładzinę na podłodze.
Urządzenie do aplikacji przyda się także w trakcie większego remontu, gdy za jego pomocą przykleimy wałęsające się wszędzie kable od głośników czy przewody od komputera. Możemy także naprawić zepsute plastikowe zabawki, a Ci bardziej wprawni wziąć się za sklejanie pozrywanej biżuterii.

Źródło: https://www.buehnen.pl/

Powiązane artykuły

Zobacz również ᐅ  Jak zabezpieczyć cenne i delikatne przedmioty podczas przeprowadzki? Przewodnik krok po kroku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *