Bejcowanie to nic innego jak malowanie powierzchni drewna specjalnym preparatem podkreślającym kolor oraz konserwującym drewno. Produkty tego rodzaju cieszą się dużą popularnością w branży remontowej, a nawet stolarskiej. Zapewniają one wysoki poziom estetyki oraz trwałości malowanych powierzchni. Okazuje się jednak, że preparatów tego typu nie można używać w przypadku niektórych materiałów.
Jak wiadomo bejce to specjalne preparaty, które podobnie jak lakiery, są wykorzystywane do malowania powierzchni drewnianych. W przeciwieństwie do wspomnianych wcześniej lakierów, bejce nie pozostawiają żadnej powłoki na powierzchni drewna, tylko w nią wnikają nadając drewnu kolor i zwiększając widoczność rysunku słojów. W związku z tym bejca nie nadaje się do malowania powierzchni metalowych (chyba, że zostały zagruntowane), plastikowych oraz innych, które nie posiadają właściwości wchłaniających, tak jak w przypadku drewna. Okazuje się, że bejcą można malować tynki, beton czy też cegłę, ponieważ materiały te posiadają właściwości wchłaniające, chyba że zostały wcześniej pokryte preparatami zabezpieczającymi, zmniejszającymi chłonność.
Bejcowanie oraz lakierowanie
Jak już zostało wspomniane wcześniej, bejca to specjalny preparat, który nie pozostawia żadnej powłoki zewnętrznej, a jego zadaniem jest wnikanie w drewno, konserwowanie go i nadawanie mu atrakcyjnego wyglądu. Bardzo często po procesie bejcowania na drewno nakładane są specjalne lakiery zapewniające połysk, jeszcze ładniejszy wygląd oraz ochronę przed różnymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak warunki atmosferyczne czy też uszkodzenia mechaniczne. Oznacza to, że nie można malować bejcą powierzchni, które już zostały polakierowane, ponieważ nie ma to najmniejszego sensu. Lakiery stanowią barierę ochronną i bejca najzwyczajniej w świecie nie zostanie wchłonięta przez drewno. Jeśli komuś zależy na bejcowaniu to należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolejności działań i tę czynność powinno się wykonać przed nałożeniem lakieru.
Warto zaznaczyć, że na rynku dostępnych jest wiele preparatów pełniących zadania bejcy oraz lakieru. Są to tak zwane lakierobejce. Ich również nie można używać na powierzchniach, które już zostały pokryte lakierami chroniącymi przed wchłanianiem wilgoci i innych substancji.
Najlepsze bejce do różnych zastosowań
Jak widać istnieje kilka sytuacji, w których nie należy używać bejcy, jednak w większości przypadków produkt ten można wykorzystywać na powierzchniach z drewna oraz innych chłonnych materiałów. W polskich sklepach dostępnych jest bardzo wiele preparatów tego typu. Dobre bejce oraz lakiery nadadzą pokrywanym powierzchniom lepszego kolorytu i bardziej estetycznego wyglądu, a także zabezpieczą je przed uszkodzeniami i zużyciem powodowanym przez różne czynniki. Przed zakupem takiego produktu w sklepie z materiałami wykończeniowymi, warto jednak sprawdzić do czego nadaje się konkretny preparat, aby mieć pewność, że będzie można go wykorzystać w określonym przez siebie celu.