Na czym polega logistyka 360?

 

Logistyka 360 to proces kompleksowego planowania transportu towarów. W praktyce pod pojęciem tym kryje się wiele czynności, które odnoszą się do wszystkich etapów podróży towaru, od wyboru środka transportu i trasy czy dokonanie przewozu z oceną efektywności tych działań. Logistyka 360 wymaga doskonałej organizacji. Trzeba bowiem zsynchronizować ze sobą działania tak, aby dostarczyć towar we właściwe miejsce w jak najszybszy sposób i w jak najniższej cenie.

Dystrybucja i magazynowanie

Oczywiście najważniejszym zadaniem logistyki 360 jest dostarczenie odpowiedniego towaru do określonego odbiorcy w chwili, gdy jest on mu potrzebny. Tym zajmuje się dział zwany dystrybucją. Jej zdaniem jest planowanie, które pozwala na ograniczenie kosztów składowania produktów itd.

W logistyce dość znaczącą rolę odgrywa również magazynowanie towaru. Magazyn musi posiadać zawsze odpowiednią przestrzeń i warunki, które zapewniają pełne bezpieczeństwo towaru. Nie bez znaczenia jest i lokalizacja, która z założenia powinna ułatwiać późniejszą dystrybucję.

Transport

Nieodłącznym elementem logistyki 360 jest oczywiście i transport. To w zasadzie najbardziej oczywisty element wszystkich procesów logistycznych. Polega ona na dostarczeniu towaru do klienta ostatecznego, który jest odbiorcą. Podczas wyboru środku transportu warto kierować się nie tylko ceną, ale jakością usługi. Znaczenie ma szybkość dostawy i bezpieczeństwo.

Dzisiaj na szczęście logistyki nie trzeba planować samodzielnie. Na rynku działa bowiem wiele firm, które zajmują się logistyką 360 na najwyższym poziomie.

Zobacz również ᐅ  Nowe przepisy podatkowe w 2020 roku. Sprawdź, co się zmieniło

Automatyzacja przyszłością logistyki

Ciągły rozwój technologiczny wpływa na różne dziedziny gospodarki, także na logistykę. Dzięki temu transport towarów przebiega w sposób szybszy, bardziej bezpieczny i efektywniejszy. W kolejnych latach nie powinno się to zmienić. W nowoczesnej logistyce coraz częściej wykorzystywane są innowacyjne rozwiązania znane do tej pory z innych branż.

Dzięki automatyzacji można obecnie w wielu przypadkach mówić o logistyce 360, a więc logistyce, która odbywa się w sposób kompleksowy. Wprowadzanie nowych rozwiązań powoduje skrócenie czasu realizowanych operacji, poprawienie szybkości i jakości dostawy czy przekłada się na duże oszczędności eksploatacyjne. Następuje obniżenie kosztów pracy i maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej. W efekcie długofalowym oznacza to wymierne korzyści finansowe.

Nowoczesna logistyka i jej znaczenie

Nowoczesna logistyka jest chyba najlepszą odpowiedzą na ogromne tempo rozwoju krajowego i międzynarodowego handlu. Logistyka 360 pozwala na znacznie skrócenie czasu realizacji dostaw. Nie mniejsze znaczenie ma jednak obniżenie kosztów transportu czy poprawa poziomu obsługi klienta. Co więcej, dobrze zaplanowana logistyka – podkreślają specjaliści z Rhenus jest w stanie uchronić firmę przed ewentualnymi stratami finansowymi, które wynikać mogą m.in. z zaburzonego obiegu informacji.

Powiązane artykuły

Zobacz również ᐅ  5 najszybciej rozwijających się startupów z Polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *