Jak dbać o meble na wysoki połysk?

Dla wielu osób meble lakierowane na wysoki połysk to synonim nowoczesnej elegancji. Lśniące fronty nie tylko dodają wnętrzom charakteru i stylu, ale również doskonale wpisują się w modne luksusowe trendy, choćby glamour. Właściciele szykownie połyskujących mebli twierdzą, że ich czyszczenie nie jest łatwe. Jak dbać o meble tego typu?

Co zrobić z folią ochronną, którą pokryte są meble na wysoki połysk?

Fronty mebli lakierowanych na wysoki połysk są oklejane przez producentów specjalną folią, która chroni je przed zarysowaniami, które mogłyby powstać w czasie transportu lub montażu. Po zerwaniu folii przez co najmniej miesiąc mebli nie można myć detergentami, gdyż po zdjęciu folii lakier zaczyna się utwardzać. W tym czasie sprzęty są bardziej narażone na zadrapania i inne urazy mechaniczne. W tym czasie można je przecierać miękką, suchą ściereczką z mikrofibry.

Czym nie wolno czyścić mebli lakierowanych na wysoki połysk?

Meble lakierowane zazwyczaj robi się z płyty mdf, która pokryta jest wysokojakościowymi lakierami barwiącymi. Mebel wykończony w ten sposób jest bardziej odporny na wilgoć i parę wodną, jednak jest narażony na urazy mechaniczne, zwłaszcza zarysowania. Do czyszczenia lakierowanych powierzchni nie wolno używać mleczek czyszczących ani środków zawierających aceton, amoniak i alkohol. Nie sięgajmy również po proszki i pasty ścierne ani po ostre gąbki, druciaki i szczotki.

Zobacz również ᐅ  Gdzie pasują lampy designerskie?

Zasady pielęgnacji mebli na połysk

Meble lakierowane na wysoki połysk są odporne na działanie wody i wilgoci, ale nie należy narażać ich na moczenie, gdyż MDF jest materiałem drewnopodobnym. Szczególnie należy dbać o krawędzie mebli, które czasem ulegają mikrouszkodzeniom. Jeśli taka powierzchnia długo będzie znajdować się pod działaniem wody czy pary wodnej, lakier może się skruszyć, a brzeg mebla „spuchnąć”. Po umyciu zabudowy meblowej trzeba dokładnie wytrzeć ją do sucha ściereczką z mikrofibry. Zwracajmy także szczególną uwagę na zawiasy drzwiczek. Jeżeli któryś się poluzuje, koniecznie go dokręćmy. W przeciwnym wypadku poluzowane drzwiczki mogą ocierać o pozostałą część mebla i powodować uszkodzenia lakieru. Pamiętajmy o tym, by wszelkie zabrudzenia usuwać od razu i nie doprowadzać do ich zaschnięcia. Zdarza się bowiem, że niektóre produkty doprowadzają do odbarwień lakierowanych powierzchni. Do czyszczenia mebli najlepiej stosować miękką ściereczkę nasączoną wodą z dodatkiem delikatnego płynu do mycia naczyń lub specjalnych środków do czyszczenia powierzchni lakierowanych. Niektórzy zalecają nałożenie na powierzchnię mebli specjalnego wosku zabezpieczającego. Zabieg nałożenia i spolerowania wosku pozwoli utwardzić i ochronić lakier przed zarysowaniami.

Meble lakierowane a wysoka temperatura i promieniowanie UV

Lakierowanym frontom mebli szkodzi także zbyt wysoka temperatura. Na uszkodzenia narażone są przede wszystkim te miejsca, które znajdują się w sąsiedztwie piekarnika lub płyty grzejnej. Wrogiem mebli lakierowanych jest również silne i długotrwałe działanie promieni UV. Bywa zatem, że pomimo stosowania przez producentów lakierów z najwyżej jakości filtrami UV, fronty lakierowane poddają się procesom naturalnego starzenia.

Zobacz również ᐅ  Pomysły na wykończenie ściany w salonie

Meble lakierowane na wysoki połysk nie lubią mocnego światła, nadmiaru wody i bardzo wysokich temperatur. Trzeba więc o nie odpowiednio dbać, by długo wyglądały pięknie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *