Dlaczego warto rozróżniać rodzaje drewna?

 

 

Każdy gatunek drewna ma własną specyfikę, charakter oraz inne właściwości. Ze względu na to każdy z nas powinien potrafić rozróżnić sosnę od dębu, buku czy jesionu. Taka umiejętność może przydać się w niespodziewanym momencie, dlatego warto poświęcić chwilę na naukę. Jak rozpoznawać poszczególne rodzaje drewna? Po co nam taka umiejętność?

Po czym można poznać konkretny rodzaj drewna?

Widząc drzewo przy drodze czy w lesie niemal nikt z nas nie ma problemu z określeniem, czy jest to drzewo iglaste, czy może jednak liściaste. Niektórzy potrafią też dokładnie określić nazwę, uwzględniając ich wysokość czy kształt liści. Niemniej rozpoznawanie drewna to sztuka o wiele trudniejsza, ponieważ widzimy wyłącznie jego barwę, strukturę, ostatecznie możemy też sprawdzić jego twardość. Wbrew pozorom, zdolność rozróżniania drewna może nam się przydać w wielu różnych sytuacjach. Posiadając ją będziemy mogli np. swobodnie dobierać meble do mieszkania wiedząc, które z nich będą odporne na uszkodzenia mechaniczne i posłużą nam przez lata.

Rozpoznawanie drewna możemy rozpocząć od zidentyfikowania tzw. twardzieli. To strefa o ciemniejszym zabarwieniu, która znajduje się w wewnętrznej części przekroju drewna. Ze względu na to, że nie wszystkie gatunki drzew wytwarzają ciemną twardziel, dość szybko możemy zawęzić swoje poszukiwania. Jeżeli trafimy na drzewo liściaste i dokładniej będziemy chcieli poznać jego gatunek, musimy przyjrzeć się jego słojom. Mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy nie będą one prawie albo w ogóle widoczne. Wówczas rozpoznanie będzie bardzo proste, ponieważ tylko kilka gatunków drzew liściastych nie wytwarza słojów – będziemy mogli wykluczyć więc m.in. jesiony czy też robinie akacjowe.

Zobacz również ᐅ  Malowanie natryskowe – wady i zalety

Czy istnieje coś, co pomoże nam w rozpoznawaniu drewna?

Kilka lat temu w Internecie pojawił się opis ciekawego gadżetu, który może okazać się bardzo pomocny w rozróżnianiu drewna. Swoim wyglądem przypomina on zwykłą metrówkę. Jest zbudowany z kilkunastu drewienek o innym wyglądzie – każda taka listewka jest podpisana, widnieje na niej też zdjęcie liści charakterystycznych dla danego gatunku oraz jego krótki opis. Możemy więc przyłożyć wybraną listewkę do drewna i porównać czy wyglądają podobnie. Jeżeli tak, to najprawdopodobniej udało nam się właśnie rozpoznać określony gatunek.

Ten gadżet pomoże nam wyróżnić takie drewna jak wiśnia, akacja, dąb, klon oraz jesion. Może on okazać się wyjątkowo przydatny zwłaszcza w momencie, gdy chcemy np. samodzielnie wykonać nowe meble czy podłogę.

Jakie gatunki drewna są najpopularniejsze?

Kiedy uda nam się już rozróżnić rodzaje drewna, warto też zapoznać się z jego charakterystycznymi cechami. Obecnie do produkcji mebli czy podłóg najczęściej stosowany jest dąb. To drewno bardzo ciężkie i twarde, które jest wyjątkowo odporne na ścieranie. Należy je jednak stosować wyłącznie do wnętrza domu, ponieważ ma ono tendencję do pękania przy dużym mrozie.

W meblarstwie i stolarstwie często sięga się również po jesion. To drewno także jest twarde i ciężkie, a ponadto elastyczne. Ma bardzo ciemną barwę i często okazuje się jeszcze bardziej wytrzymałe niż drewno dębowe.

Zobacz również ᐅ  Mieszkanie na peryferiach Wrocławia, czy Centrum - co wybrać?

Nie tylko drewno z drzew liściastych jest stosowane do produkcji mebli, drzwi, okien i podłóg. Chętnie wykorzystuje się w tym celu również drewno sosnowe, ponieważ jest wyjątkowo sprężyste i łatwe w obróbce. Często stosuje się je też do produkcji sklejki oraz papieru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *