Dlaczego warto stosować środki gruntujące?

Specjaliści od malowania często dyskutują o tym, czy trzeba gruntować ściany, czy może jest to całkowicie zbyteczne. Każdy z fachowców ma swoją teorię na to, jak gruntować ściany i jaki produkt wybrać. Bez względu na to, jakie poglądy ma malarz, wszyscy są zgodni co do tego, że warunkiem ładnej powłoki jest odpowiednie przygotowanie ścian.

Czy gruntowanie jest potrzebne? Jak sprawdzić stan ściany?

Gruntowanie ścian jest konieczne, jeśli mamy wątpliwości, co do tego, że ściana nie wchłonie farby. Jeśli ściana była wcześniej malowana, musimy sprawdzić stan powłoki, a przede wszystkim ocenić, czy tynk dobrze trzyma się ściany. Wystarczy po prosty puknąć w ścianę – jeśli usłyszymy głuchy pogłos, najprawdopodobniej tynk odspoił się od muru i trzeba będzie go skuć. W takiej sytuacji nie trzeba odnawiać całej ściany. Miejsca, w których jest ubytek, trzeba wyczyścić i zagruntować, a następnie uzupełnić tynkiem tego samego rodzaju. Jeśli tynk odpada miejscowo, ale są to zbyt duże fragmenty, na ścianę można nałożyć specjalną siatkę. Przymocowuje się ją do ściany gipsem. Takie zabezpieczenie to także doskonała ochrona przed pęknięciami.  Warto je zastosować, gdy dom znajduje się przy bardzo ruchliwej drodze i drgania są odczuwalne.

Zobacz również ᐅ  Gdzie pasują lampy designerskie?

Czy konieczne jest gruntowanie ścian z tapetami i malowane farbami olejnymi?

W mieszkaniach, które nie były remontowane przez wiele lat, na ścianach mogą być bardzo stare tapety. Taką tapetę bezwzględnie trzeba zerwać, co nie jest łatwym zadaniem. Przyda się urządzenie, które wytwarza parę wodną i rozmiękcza papier, co ułatwia zdzieranie. Tapety były przyklejane do ścian za pomocą farby klejowej, którą też trzeba usnąć, najlepiej użyć do tego szpachelki. Dużym problemem są lamperie z farby olejnej, których usuwanie jest pracochłonne i zabiera sporo czasu, a i tak może dojść do uszkodzenia ściany. Na małych powierzchniach farbę olejną możemy usunąć za pomocą opalarki, a do większych trzeba użyć preparatu zmiękczającego farbę.

Jak gruntować ściany?

Przed malowaniem ścian wszystkie dziury i głębokie rysy trzeba oczyścić i zagruntować. Musimy poczekać aż grunt wyschnie, a następnie ubytki trzeba uzupełnić zaprawą szpachlową, którą dobieramy w zależności od rodzaju tynku (może być gipsowa lub cementowa). Drobne pęknięcia można zaszpachlować naprawczą masą akrylową. Gruntowanie ścian jest konieczne, gdy podłoże jest bardzo chłonne i istnieje ryzyko, że będzie „odciągać” wilgoć z farby. Zagruntować trzeba także ścianę, która pyli, a sprawdzimy to, dotykając ściany dłonią. Jeśli dłoń będzie biała, ściana pyli. Preparat gruntujący nakładamy na ścianę zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Zawsze gruntuje się nowe tynki, zwłaszcza gipsowe, a także okładziny z płyt gipsowo-kartonowych. Zabiegu gruntowania nie przeprowadza się na ścianach, które wcześniej były malowane.

Zobacz również ᐅ  Zalety konsoli do gier Playstation 5

Gruntowanie ścian to ważny zabieg, który musi przejść każda powierzchnia, zanim zabierzmy się za malowanie. Postępujmy zgodnie z zaleceniami producenta gruntu, a malowanie na pewno zakończy się sukcesem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *