Fakturowy zawrót głowy, czyli co powinna zawierać faktura?

W naszym kraju, prócz oczywiście dużych firm zatrudniających niekiedy setki albo i tysiące pracowników coraz powszechniejszy jest system pracy określany jako samozatrudnienie, czyli własna działalność gospodarcza. Pracę „u siebie” wybiera coraz więcej Polaków, a ten trend spowodowany jest szerzącym się zapotrzebowaniem na różnego rodzaju towary, którymi można handlować, czy usługi, które można wykonywać. Do przejścia na samozatrudnienie zachęca również samo Państwo oferując bezzwrotne dotacje na podjęcie działalności gospodarczej.

Sprawdź: https://faktoria.pl/porada/Co-powinna-zawierac-faktura–Faktoria

Trzeba pamiętać o obowiązkach

Własna działalność gospodarcza to jednak wcale nie sielanka. Trzeba pamiętać zarówno o wielu wymogach, jakie trzeba spełnić przy chęci wykonywania zawodu, który wymaga odpowiednich zezwoleń jak i o kwestiach prawnych i podatkowych, które tyczą się każdego samozatrudnionego. A tych jest całkiem sporo – składki do ZUS, odprowadzany comiesięcznie, kwartalnie czy rocznie podatek dochodowy, podatek VAT, płatność rat kredytów, leasingi i wiele innych spraw, o których musi pamiętać przedsiębiorca prócz tego, że oczywiście musi pracować. A skoro już pracuje to pobiera za to zapłatę. Za taką zapłatę zgodnie z prawem zobowiązany jest wystawić rachunek bądź fakturę jako potwierdzenie pobrania wynagrodzenia.

Co powinna zawierać faktura?

Faktura może też być swoistego rodzaju rachunkiem – w tym wypadku wszystko zależy czy dana firma rozlicza VAT. Jeśli nie, faktura jest w zasadzie zwykłym rachunkiem. Inaczej trochę wygląda sprawa jeśli dana firma rozlicza VAT – ale o tym za chwilę.
Każda faktura powinna zawierać w sobie podstawowe informacje, bez których nie może być zaksięgowana – jeśli nie może być zaksięgowana to tak jakby w zasadzie jej nie było. W praktyce jednak przy kontrolach skarbowych źle ujęte czy wystawione faktury mogą sprawić nie lada kłopot i konieczność tłumaczenia się przed Fiskusem.
Prawidłowo wystawiona faktura powinna zawierać miejsce i datę jej wystawienia, dane nabywcy oraz dane sprzedawcy danej usługi, koniecznie musi zawierać opis usługi, jej wartość, sumę sprzedaży i rodzaj dokonanej zapłaty – gotówkowo, przelewem czy kartą płatniczą. Faktura również może posiadać podstawę prawną określającą zwolnienie z płatności VAT sprzedawcy, jeżeli istnieje taka podstawa prawna według której sprzedawca działa.

Zobacz również ᐅ  Z jakich artykułów biurowych najbardziej warto korzystać?

Co w przypadku faktury VAT?

Faktura VAT różni się zasadniczo od zwykłego rachunku wystawionego przez firmę nie rozliczającą VAT. Głównie charakterem – zwolniony z VAT wystawia każdorazowo fakturę o wartości netto, a VAT-owiec zawsze fakturę o wartości brutto. VAT to podatek nakładany z tytułu wartości dodanej w każdej fazie obrotu danym dobrem. W związku z tym jest on doliczany do wartości netto. Przykładowo jeśli ktoś wykonuje usług i jest zwolniony z VAT-u, a wycenia ją na 100 zł, na rachunku znajdzie się 100 zł, od której to kwoty przedsiębiorca odprowadzi podatek od wzbogacenia. W przypadku VAT-owca 100 zł za wykonaną usługę jest kwotą netto, również od której odprowadzony zostanie podatek dochodowy, ale dodatkowo naliczony zostanie VAT w wysokości 23%. Czyli różnica między VAT-owcem a nieVAT-owcem to dodatkowe 23% naliczonego podatku w przypadku osoby rozliczającej VAT. Faktura VAT własnie jest wyposażona w dodatkową wartość VAT-u, który jest kolejnym podatkiem nałożonym na przedsiębiorcę.

Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest prostą sprawą w myśl przepisów obecnie obowiązujących w Państwie. W związku z wieloma zawiłościami w przepisach trzeba się niekiedy często zastanawiać czy dana działalność i w dalszym ciągu wystawiona faktura może być zwolniona z VAT. W tym celu warto jednak sprawdzać chociażby poradniki przedsiębiorców, by upewnić się, że działa się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *