Idealne warunki do malowania

Wielu z nas zabiera się za remont i malowanie w czasie letniego remontu. Niestety, nie zawsze jest to dobry pomysł, gdyż w takich warunkach farby mogą schnąć za szybko, co ma wpływ na jakość powłoki. To, w jakich warunkach malujemy ma decydujący wpływ nie tylko na wygodę malowania, ale w równym stopniu na właściwości powłoki utworzonej przez to malowanie. Jakie warunki pogodowe są idealne?

Czynniki pogodowe wpływające na powłoki farb. O co chodzi z wilgotnością powietrza?

Planując malowanie, sprawdźmy, jaka w danym dniu będzie wilgotność powietrza. Wilgotność względna powietrza to zawartość w nim pary wodnej wyrażona w procentach. Wilgotność względna na poziomie 100% to całkowicie nasycone parą wodną powietrze, a 0% oznacza powietrze bardzo suche. Jaki ma to wpływ na jakość powłoki tworzonej przez farby? Duży, gdyż farba to zbiór cząsteczek rozpuszczonych w rozpuszczalniku – na przykład wodzie (farby rozpuszczalnikowe działają podobnie z tą różnicą, że zamiast pary wodnej mamy inny rodzaj gazu), które mają za zadanie utworzyć powłokę malarską. W powszechnie stosowanych farbach emulsyjnych rozpuszczalnikiem jest woda, a kiedy utworzona przez nie powłoka wysycha, oddaje wilgoć do powietrza. Kiedy wilgotność powietrza jest bliska 100% powietrze nie jest w stanie przyjąć wilgoci z farby, która nie może uformować powłoki.

Zobacz również ᐅ  Dlaczego warto rozróżniać rodzaje drewna?

Wpływ temperatury powietrza na wysychanie powłok tworzonych przez farby

Poza wilgotnością, ważna jest także temperatura powietrza. Zdolność powietrza do magazynowania wilgoci spada wraz z temperaturą, a spadek temperatury o 5°C potrafi bardzo mocno ograniczyć wysychanie farby. Kiedy temperatura spada i wilgotność wzrasta, farba przestaje oddawać wilgoć i schnąć. Malowanie lepiej skończyć popołudniem, gdyż w czasie zachodu słońca temperatura spada, a wilgotność powietrza rośnie, więc farby nie wyschną prawidłowo. Dalszy spadek temperatury spowoduje nasycenie wilgotności powietrza i tworzenie się rosy, a brak ciepła i światła słonecznego sprawi, że powłoka będzie schła bardzo słabo. Niekorzystna jest także zbyt wysoka temperatura i mała wilgotność powietrza, gdyż suche powietrze ma duże zapotrzebowanie na wilgoć i pobiera ją z każdego możliwego źródła – również ze schnącej farby. Uciekająca zbyt szybko wilgoć z pomalowanej farbami powierzchni uniemożliwia odpowiednie ułożenie się cząsteczek i utworzenie mocnej, zwartej i jednolitej powłoki. Malowania lepiej nie planować na zimowy czasy, gdyż farby (zwłaszcza rozpuszczalnikowe) w niskiej temperaturze gęstnieją. Jeśli musimy malować, gdyż przeprowadzki do nowego lokum nie chcemy odsuwać, przed malowaniem ogrzejemy puszkę z farbą w misce z ciepłą wodą. Włączmy także ogrzewanie, gdyż w przypadku farb wodorozcieńczalnych niska temperatura może spowodować twardnienie cząsteczek spoiwa farby, co uniemożliwia poprawny proces wiązania i może spowodować pęknięcia powłoki.

Wybór odpowiednich farb do ścian nie jest łatwy, ale to nie koniec wyzwań. Malowanie trzeba bowiem zaplanować tak, by panujące warunki były optymalne dla tworzonej powłoki. Idealny będzie ciepły, wiosenny dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *