Malowanie natryskowe – wady i zalety

W domach, w których jest dużo powierzchni, które trzeba pokryć farbą, ręczne malowanie byłoby bardzo czasochłonne. W związku z tym, do wykańczania różnego rodzaju powierzchni coraz częściej wykorzystuje się malowanie natryskowe. Jakie wady i zalety ma to rozwiązanie?

Jak działa malowanie natryskowe?

Metoda malowania natryskowego opiera się na zasadzie działania aerozolu. Polega ona na rozpylaniu farby pod ciśnieniem w postaci drobnych kropelek za pomocą sprężonego powietrza. Drobinki wydostają się przez niewielkie otwory znajdujące się w specjalnym pistolecie i pokrywają powierzchnię, na którą są kierowane.

Malowanie natryskowe jest zwykle wykorzystywane przy pokrywania farbami karoserii, burt statków, ścian oraz do impregnacji powierzchni drewnianych. Świetnie sprawdza się także przy malowaniu przedmiotów o nieregularnym kształcie, które trudno jest pokryć farbą przy użyciu pędzla. W czasie rozprysku można bowiem bardzo dokładnie nałożyć farbę i nie ma ryzyka powstania zacieków. Ta metoda jest znacznie szybsza i o wiele bardziej efektywna niż używanie tradycyjnego wałka lub pędzla.

Jaki sprzęt jest potrzebny do malowania natryskowego?

Malowanie natryskowe wiąże się z koniecznością zakupu odpowiedniego sprzętu. Z pewnością będzie potrzebny dobry pistolet, który dokładnie rozbije farbę. Niezbędny jest także elektryczny kompresor, który pod względem mocy i pojemności powinien być dobrany do rozmiaru i rodzaju malowanej powierzchni. Ponadto, musimy kupić także specjalną farbę oraz rozcieńczalnik, który przyda się do jej przygotowania. Zaopatrzmy się również w odpowiednią ilość folii oraz taśm do zabezpieczenia powierzchni, które nie będą malowane.

Zobacz również ᐅ  Gdzie pasują lampy designerskie?

Czy malowanie natryskowe ma wady?

Najważniejszą zaletą malowania natryskowego jest znaczna oszczędność zarówno farby, jak i czasu. Taki zabieg przebiega szybko – za jego pomocą można w ciągu minuty pomalować nawet kilka metrów kwadratowych ściany, w dodatku przy naprawdę niewielkim wysiłku. Co ważne, otrzymane krycie jest dokładne, równomierne i jednolite, bez widocznych zacieków.

Ta metoda gwarantuje dobre wykończenie i bardzo estetyczny efekt końcowy, a ponadto jest uniwersalna – może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku oraz na różnego rodzaju powierzchniach. Używanie pistoletu jest bardzo proste, choć wymaga pewnej wprawy i oswojenia się z urządzeniem.

Nie można jednak zapomnieć, że sprzęt do malowania natryskowego jest drogi, więc zakup nie jest opłacalny. Zdecydowanie lepiej po prostu zamówić ekipę remontową, która dysponuje tego typu narzędziami.

Malowanie natryskowe to oszczędność czasu i farby. Ponadto, otrzymana powłoka jest naprawdę gładka. Sprzęt jest jednak bardzo drogi, więc lepiej skorzystać z usług profesjonalnej ekipy remontowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *