Nowe przepisy podatkowe w 2020 roku. Sprawdź, co się zmieniło

Każdego roku wchodzą w życie zmiany w podatkach, które mogą nas dotyczyć bardziej lub mniej. Każdorazowo jednak trzeba z taką zmianą się zapoznać, szczególnie jeśli posiadamy firmę. Nie zawsze jesteśmy w stanie nadążyć za wszystkimi zasadami, jednakże istnieje coś takiego, jak program do rachunków, który pozwoli nam na swobodne poruszanie się po świecie opodatkowania. Dzięki takiemu oprogramowaniu możemy być pewni, że nie popełnimy błędów. Jest to o tyle ważne, że za błędy związane z opodatkowaniem nakładane są na przedsiębiorców sankcje, także warto o to zadbać.

Zmiany w przepisach

Oprócz najbardziej popularnej białej listy Ministerstwa Finansów, od tego roku weszło lub wejdzie w życie sporo zmian, które będą miały bezpośredni wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw i współpracy miedzy nimi. Biała lista to miejsce, gdzie powinien się zgłosić każdy przedsiębiorca spełniający określone warunki. Jeśli będziemy wykonywać płatność powyżej kwoty piętnastu tysięcy, musimy mieć pewność, że kontrahent, któremu płacimy znajduje się na białej liście. Jeżeli tak nie będzie, to kwoty przelanej w taki sposób nie będziemy sobie mogli doliczyć do kosztów. Będzie można jednak uniknąć kary, jeśli zgłosimy się do urzędu w ciągu trzech dni od dokonania przelewu na niezarejestrowane konto.

Oprócz wspomnianej białej listy, wejdą w życie urzędowe mikro rachunki, dzięki czemu osoby płacące VAT, PIT oraz CIT nie będą musiały szukać odpowiednich rachunków, a będą mogły generować prawidłowy rachunek dzięki generatorowi na stronie urzędu. Mówi się również o możliwości korzystania przez podatników PIT i CIT z ulgi na złe długi, dzięki czemu zatory płatnicze w firmach zostaną znacznie ograniczone. Oprócz tego wejdzie w życie płatność podzielona. Mechanizm ten oznacza wpłacanie pieniędzy za daną usługę lub produkt na dwa różne konta – na konto brutto i netto. W rezultacie sprzedający pieniądze z konta podatkowego będzie mógł wykorzystać jedynie na płatności związane z kolejnymi opodatkowaniami.

Zobacz również ᐅ  Jak zacząć reklamować się w internecie?

Wspomniane zmiany to tylko niektóre ze wszystkich, które faktycznie weszły lub dopiero wejdą w życie w roku 2020. Warto kontrolować ten temat, jeśli zależy nam na prawidłowym prowadzeniu naszej firmy.

Wsparcie oprogramowania

Jeśli chcemy, aby wszelkie zmiany wchodzące w życie w tym roku weszły do naszej firmy sprawnie i gładko, powinniśmy zdecydować się na program do rachunków, który dzięki dobrze zaprojektowanemu interfejsowi i odpowiednio zaprojektowanemu systemowi będzie w stanie ulżyć nam w dążeniu do bycia firmą, która działa zgodnie z każdymi obowiązującymi przepisani i zasadami.

Dobry program rachunkowy powinien posiadać funkcje płatności, wystawiania faktur i raportowania, które sprawią, że wszystkie tego typu firmowe sprawy staną się dla nas zdecydowanie bardziej przejrzyste. Korzystanie z systemów rachunkowych to dzisiaj podstawa funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa, więc jeśli takowego programu nie posiadamy, warto się w niego zaopatrzyć jak najszybciej i poczuć, jak dobry krok uczyniliśmy dla siebie i swojej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *