Podział tynków cienkowarstwowych

Okładziny ścian zewnętrznych pełnią dwie podstawowe funkcje – mają chronić mury przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych oraz stanowią efektowne wykończenie elewacji. Od wielu lat największa popularnością cieszą się tynki cienkowarstwowe. Czy słusznie?

Tynki cienkowarstwowe – ogólna charakterystyka

Z uwagi na łatwość aplikacji i szybkość wykonania, metoda wykańczania ścian zewnętrznych tynkami cienkowarstwowymi od wielu lat jest najpopularniejsza w naszym klimacie. Stosuje się ją jako ostatnią warstwę ścian murowanych, czyli tych najczęściej stawianych w Polsce. Polega ona na nałożeniu cienkiej warstwy zaprawy tynkowej na ocieplinę ze styropianu lub wełny mineralnej. Tynki cienkowarstwowe stosuje się także na niektóre jednowarstwowe ściany z pustaków lub bloczków, ale wówczas należy dokładnie sprawdzić jaki rodzaj tynku zaleca ich producent.

Zadaniem tynków cienkowarstwowych jest ochrona ścian domów przed opadami deszczu, śniegu, gradu, przed grzybami i brudem oraz przed zniszczeniami mechanicznymi, które mogłyby na przykład naruszyć warstwy ociepliny.

Najpopularniejsze tynki cienkowarstwowe

Obecnie na rynku dostępne są cztery rodzaje tynków cienkowarstwowych – tynk mineralny, akrylowy oraz tynki silikonowe i silikatowe. Dwa pierwsze są stosunkowo tanie, dlatego wciąż są najczęściej wybieranymi. Oto czym się charakteryzują

  • tynk mineralny – jeden z najlepiej ocenianych tynków cienkowarstwowych, przede wszystkim z uwagi na właściwości oddychające, zapewniające doskonałą cyrkulację powietrza i wilgoci w ścianach zewnętrznych, co zapewnia z kolei doskonały mikroklimat wewnątrz pomieszczeń. Doskonale współgrają z ociepliną z wełny mineralnej, która również ma dużą przepuszczalność. Niestety – tak samo, jak wełna mineralna również tynk mineralny nie jest odporny na wilgoć – zwłaszcza na etapie aplikacji na ścianach zewnętrznych, przez co ogranicza możliwość zastosowań oraz może szybciej wymagać renowacji. Jest również mało elastyczny i tym samym słabo odporny na mechaniczne uszkodzenia. Zaleta jest łatwość aplikacji – jest również najtańszy na rynku, co dla wielu inwestorów ma kluczowe znaczenie;
  • tynk akrylowy – to wciąż bardzo popularne rozwiązanie z uwagi na dużą dostępność kolorów i łatwość aplikacji i bardzo wysoką odporność na warunki atmosferyczne, w tym opady deszczu. Niestety ich wada jest niska paroprzepuszczalność, przez co nie mogą być aplikowane na wełnę mineralną.
Zobacz również ᐅ  Do czego służą hoboki?

Parametry też mają znaczenie – tynki droższe

Tynk silikatowy i silikonowy są na razie najmniej popularne z uwagi na znacznie wyższe ceny. Jednak warto rozważyć ich wykorzystanie w miejscach, gdzie ściany są szczególnie narażone na oddziaływanie wilgoci i porost grzybami lub algami. Są odporne na wilgoć, a tynk silikatowy opiera się także silnie zasadowemu odczynowi. Dodatkowo są elastyczne, a więc i wyjątkowo odporne mechanicznie. Bogaty wybór kolorów sprawia, że zainteresowanie nimi stale rośnie. Wielką zaleta jest także łatwość aplikacji oraz możliwość nakładania w niesprzyjających warunkach pogodowych, bo nie są nasiąkliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *