Logistyka w ostatnich latach została zrewolucjonizowana między innymi przez dynamiczny rozwój rynku e-commerce. Obok tradycyjnej logistyki B2B powstała więc logistyka B2C, która charakteryzuje się zupełnie odmiennym działaniem. Poznaj różnice między logistyką B2B i logistyką B2C!
Co oznaczają skróty B2B i B2C w logistyce?
Skrót B2B (Business To Business, Biznes Dla Biznesu) oznacza formę prowadzenia działalności, w której głównym klientem danej firmy są inne przedsiębiorstwa. Działalność B2C (Business To Consumer, Biznes Dla Klienta) polega natomiast na obsłudze klienta indywidualnego. Tradycyjna logistyka funkcjonowała jedynie w modelu B2B, a specjalistyczne usługi w zakresie, transportu, spedycji i magazynowania były świadczone jedynie dla innych przedsiębiorstw. Z usług tych korzystały hurtownie, fabryki, zakłady produkcyjne oraz innego rodzaju instytucje. Obecnie jednak logistyka funkcjonuje również w modelu B2C, co oznacza, że na poszczególne usługi może liczyć również klient indywidualny. Na dynamikę rozwoju logistyki w Polsce wskazuje między innymi podwojenie się dostępnej powierzchni magazynowej w ciągu ostatnich 5 lat. Około 40% tej powierzchni przeznaczonych zostało na obsługę sektora e-commerce.
Tutaj znajdziesz więcej informacji: https://www.rhenus.com/pl/pl/uslugi/rozwiazania-magazynowe/logistyka-dla-e-commerce/
Na czym polega B2B?
W logistyce B2B można spotkać kilka różnych rodzajów jednostek. W branży obsługuje się zarówno palety gotowych produktów, jak i półprodukty oraz kartony zbiorcze, które dzielą się na homogeniczne oraz zmiksowane. Magazyny B2B organizuje się przede wszystkim w celu maksymalnego wykorzystania dostępnej powierzchni, ponieważ partie poszczególnych produktów są duże. Magazyny posiadające wysoki skład (do 5 miejsc paletowych) i obsługują duże i regularne zamówienia. Termin wysyłki jest ustalany z góry z odpowiednim wyprzedzeniem, dzięki czemu praca magazynu jest bardzo stabilna. Przekłada się to na stałe zatrudnienie, a także na łatwą możliwość bezpiecznej ekspansji magazynu.
Czym jest logistyka B2C?
Logistyka B2C od tradycyjnej logistyki B2C różni się przede wszystkim tym, że kluczową jednostką produktu jest jedna sztuka, czyli produkt, który został zamówiony przez klienta. To wymusza główną różnicę w sposobie organizacji magazynów w tych dwóch różnych formach prowadzenia działalności logistycznej. Magazyny B2C projektuje się w taki sposób, aby umożliwić maksymalnie łatwy dostęp do produktów. Ta optymalizacja przestrzeni odbywa się kosztem jej ładowności. W logistyce B2C zamówienie nie są regularne i docierają do magazynu w czasie rzeczywistym drogą online. W zależności od sezonu bardzo różni się intensywność pracy magazynu, jednak przesyłki realizowane są codziennie. Ten rodzaj logistyki zdecydowanie sprzyja innowacjom, a w kontekście działalności magazynowej kreuje się wiele nowoczesnych rozwiązań. Należy do nich między innymi integracja systemów sklepowych z systemami magazynowymi. W logistyce B2C tak naprawdę obsługuje się zarówno klienta biznesowego, jak i klienta ostatecznego, jakim jest konsument.