Jakie wałki używać do lakierów i bejcy?

Drewniana podłoga wygląda pięknie i jest coraz chętniej wybierany materiałem wykończeniowym Jeśli chcemy, by drewniane deski długo wyglądały pięknie, musimy odpowiednio je konserwować, czyli nałożyć na nie olej, pastę, bejcę lub lakier do drewna. Czym się nakłada bejce i lakiery?

Do czego służy bejca?

Bejca to impregnat do barwienia drewna, który wnika w drewno, trwale je zabarwiając i zachowując widoczny rysunek słojów, ale go nie chroni. Występuje w różnych kolorach zbliżonych do naturalnych kolorów drewna poszczególnych gatunków drzew. Środek wnika w drewno, ale nie tworzy na jego powierzchni powłoki. Dzięki zastosowaniu bejcy drewno jest zakonserwowane na okres minimum 4 lat. Takim środkiem można także pokryć podłogi przed ich polakierowaniem. Drewno uzyska kolor, a lakier wzmocni i utwardzi drewno. Do bejcy w procesie produkcji dodaje się środki zabezpieczające przed rozwojem pleśni.

Gdzie używa się bejcy? Czym się ją nakłada?

Bejca jest na stałym wyposażeniu zakładów, które zajmują się renowacją mebli. Pracujący tam stolarze i renowatorzy najczęściej stosują bejcę w postaci proszku, którą rozpuszcza się w wodzie lub spirytusie. To, ile dosypie się barwnika, decyduje o natężeniu koloru. Osoba początkująca powinna kupić gotową mieszankę, którą nakłada się dużo łatwiej. Przed nałożeniem bejcy powierzchnia drewna powinna być przeszlifowana wzdłuż włókien i wyczyszczona, a ubytki trzeba wypełnić szpachlówką lub kitem do drewna. Pamiętajmy, że bejcę trzeba nakładać równomiernie i wzdłuż słojów, by natężenie koloru było w każdym miejscu jednakowe. Do nanoszenia bejcy najczęściej wykorzystuje się pędzle. Duże, płaskie powierzchnie wygodniej jest malować za pomocą wałka. Można też posłużyć się pneumatycznym lub elektrycznym pistoletem natryskowym.

Zobacz również ᐅ  Zalety konsoli do gier Playstation 5

Jak odnowić drewnianą podłogę? Jaki lakier do drewna wybrać?

Zanim zabierzmy się za nakładanie lakieru czy bejcy, deski należy oczyścić i dobrze przygotować. Całą podłogę trzeba dokładnie wyszlifować, by pozbyć się starej warstwy wykończeniowej i zlikwidować zabrudzenia i mniejsze uszkodzenia. Stare deski szlifujemy za pomocą szlifierki taśmowej, do której przymocowuje się papier ścierny. Możemy użyć także wiertarki, do której przypniemy specjalne tarcze szlifujące, ale szlifowanie będzie trudniejsze i potrwa znacznie dłużej. Lakiery do podłóg dzielimy na wodorozcieńczalne i ropuszczalnikowe. W sklepach znajdziemy produkty jedno- lub dwuskładnikowe: lakiery poliuretanowe, akrylowo-poliuretanowe, akrylowo–uretanowe itp. Do lakierowania zazwyczaj używa się pędzla lub wałka. Do nakładania preparatu w ten sposób potrzebne jest doświadczenie, gdyż łatwo o smugi. Idealny jest pędzel ławkowiec, czyli dłuższy, zagięty pędzel z naturalnego włosia. Lakiery najlepiej nakładać specjalnym aplikatorem, za którego pomocą nakładana jest optymalna ilość lakieru, więc nie ma zagrożenia, że warstwy będą zbyt grube. Jedno pociągnięcie rozprowadza lakier na dużej powierzchni, a lakierowanie trwa krótko.

Drewniana podłoga jest piękna i bardzo trwała, ale musimy ją odpowiednio zabezpieczyć, by długo wyglądała pięknie. Odwiedźmy specjalistyczny sklep i zastanówmy się, czy wybrać lakier czy może bejcę. Kupmy także odpowiednie narzędzia do ich nakładania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *